Viimased uudised

02 aprill 2012

Anne ebaõnnestunud ostud

Anne tõi muuseumisse 3 kahetsetud ostu: kingad, öökullidega kalendri ja Hiina päritolu haakõnela komplekti. Loe tema põhjendusi esemete kohta:

Minu ebaõnnestunud ostud on erinevad: ebaotstarbekas impulssost, heausklikule ostjale müüdud petukaup, heade kavatsustega ostetud väärtusetu kaup.

Kollased lipsuga kingad – vallatud ja vastumeelsed
Need kingad on pärit Tallinnas Mere puiesteel asuvast nn vene Rotermannist, kus eesti keelt mittekõnelevad müüjad on soome keele ära õppinud ja poed on maast laeni Hiina kaupu täis. Valmistusin minema kruiisireisile Stockholmi ja kujutasin ette, et sellised paari rihma ja pisikese kontsaga, praktiliselt vaid tallast koosnevad kingad võtavad reisikotis vähe ruumi ja on väga sobilikud laevas vahetusjalatsiteks ja tantsukingadeks. Samasugust, kerge sädelusega mudelit oli ka musta, kuid kollane tundus efektsem (kui kanda koos ülejäänud musta outfiti´iga, mõtlesnin)
See laevareis jäi aga hoopis ära. Mu reisikaaslane oli kuupäevad segi ajanud, oli töönädalast väsinud ja meil oli erimeelsusi. Edvikud kingad jäid tantsitamata ja sädelev-kollase häbimärgina teineteise mittemõistmist meenutama. Kui mõne aja pärast sama sõidu üksi ette võtsin, ei tulnud mul miskipärast mõttessegi neid vahetusjalatsitena kaasa võtta. Nüüd vaadates näevad nad ka jubedad ersatsid ja odavad välja!

Öökullipiltidega seinakalender – väljamaa värk
Olin uue aasta hakul juba mõnda aega ilusat seinakalendrit otsides ringi vaadanud, kui üks suurte öökullisilmadega eksemplar mulle raamatupoes vastu vaatas. Tegemist oli soliidse, välismaalt raamatute tellimisega tegeleva kauplusega. Kalleid fotoseeriatega kalendreid oli mitut sorti ja jaanuari teises pooles olid nad juba ka poole peale alla hinnatud. Kaup oli tihedalt kilesse keevitatud, lehitsemiseksemplare väljas polnud. Mäletan, et müüja oli ka väga kitsi kui piltide ja numbrite asukohta näha tahtsin. Tegi zilettnoaga paarisentimeetrise lõike pakendi serva ja piilusime sealt koos sisse. Kodus riputasin suursugused linnud kohe seinale. Samal ajal oli mul käsil internetist lennupiletite ostmine. Tütar oli külas ja aitas seda teha. Õnneks oli tema see, kes korraga avastas, et see kalender ei näita nädalapäevi tavalises järjekorras – et kuupäevarida algab vasakult vaadates esmaspäevaga ja lõpeb teist värvi pühapäevaga – vaid tegemist on Ameerika süsteemiga, kus nädala kuupäevarida algab pühapäevaga ja kõik päevad on sama värvi. Sellist kalendrit polnud ma varem näinudki! Tänasime õnne, et harjumuspärasele süsteemile toetudes polnud veel jõudnud pileteid valedeks nädalapäevadeks bukkida.
Minu jaoks osutus see kalender hoobilt tarbetuks pildiraamatuks, kuid näituseeksponaadina võiks ta olla teistele mitteteadjatele hoiatuseks, et selliseid meil müüakse. Kaupmehest on aga niimoodi põrsast kotis müüa küll lubamatu. Antud kalendrite puhul oleks tulnud välja panna pakendist vabastatud eksemplar ja kindlasti koos jänkide eripärale viitava selgitusega.

Komplekt haaknõelu – palju ja odavalt
Neid haaknõelu on mitmes eri suuruses, iga komplekt ühe nõela külge lükitud nagu põrsad ema tissi otsas. Neid on palju ja neid sai  o d a v a l t ! Sõber Soomest tõi, Hiina trinaträna poest. Teadis, et olen õmbleja inimene ja küllap mul läheb neid vaja. See oli temast muidugi väga armas. Ainus häda, et need haaknõelad ei kõlba mitte kuhugi. Mina vajan haaknõela siis, kui nööp eest kukub või kuskilt miskit käriseb või on vaja riiet kitsamaks kohendada (või ka siis kui kõht on nii täis, et teksavärvli nööp enam kinni ei mahu!) Selleks on käekotis igaks juhuks üks tugev vedrunõel, mis pingul hõlmad koos hoiab. Siinsed haaknõelad painduvad aga nagu pehme traat. Milleks küll selliste jaoks materjali raisatakse? Võib-olla kasutab mõni poissmees neid kardinate kooshoidmiseks või mõni õmbleja nööpnõelte asemel... Seda kõike ma sõbrale ei ütelnud, ei raatsinud heategu ka ära visata, nõelad seisid sahtlinurgas karbis ja võtsid ruumi. Kui mõelda kui palju on sahtlites muid tarbetuid asju, siis oli see ruum üsna tühine. (Anne)